שאלות ותשובות

יפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית לפרומי בלוף קינץ תתיח לרעח. לת צשחמי צש בליא, מנסוטו צמלח לביקו ננבי, צמוקו בלוקריה שיצמה ברורק. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית. סת אלמנקום ניסי נון ניבאה. דס איאקוליס וולופטה דיאם. וסטיבולום אט דולור, קראס אגת לקטוס וואל אאוגו וסטיבולום סוליסי טידום בעליק. גולר מונפרר סוברט לורם שבצק יהול, לכנוץ בעריר גק ליץ, ושבעגט ליבם סולגק. בראיט ולחת צורק מונחף, בגורמי מגמש. תרבנך וסתעד לכנו סתשם השמה – לתכי מורגם בורק? לתיג ישב

יש לכם שאלה? שלחו!

שלום. כשאני לחוץ או שיש לי הרבה דברים להספיק אני מרגיש שהאף שלי נסתם, ואני מתקשה לנשום מהאף. יש הסבר לזה?

שלום לך!

אם אתה משוכנע שבאופן קבוע במצב לחץ או עומס מתעוררת התחושה שהאף שלך נסתם, מאוד מסתבר שהסיבה לקושי הנשימה היא נפשית.

אצל אנשים רבים לחץ או עומס יכולים ליצור תחושה גופנית שלילית כלשהי. והשאלה האם התחושה תהיה כאב ראש, לחץ בחזה, קושי נשימה או תחושה אחרת – משתנה מאדם לאדם. בדרך כלל יש רקע גופני כלשהו, חולשה או רגישות בגוף באבר מסויים, ולכן הלחץ הנפשי מתבטא דווקא שם.

אם קושי הנשימה נובע גם מגודש באף, מציאות קבועה של ליחה וכדומה – כמובן שיכולה להיות תועלת גם לניקוי המערכת, בדרך כלל על ידי תזונה בריאה בהתייעצות עם מומחה בתחום. אבל הנקודה העיקרית היא תרגול של הרפיה גופנית גם בעת לחץ או עומס, ובאופן יותר שורשי מומלץ תהליך שיפתור את הלחץ הנפשי בשורשו, כמו לדוגמה ללמוד לראות את החיים באופן ורוד יותר, לא לקחת אחריות מוגזמת על תוצאות של דברים שלא תלויים בי, וכדומה, כמובן כל בן אדם לגופו, לפי הנקודה השורשית שגורמת לו לחץ.

מאחל הרבה נחת ורוגע, בריאות הגוף והנפש!

איך אפשר לעזור לאדם שהוא בדיכאון או אדם שהוא בחרדה בלי לקחת תרפות שעוזרות ליום אחד ומרסקות את המערכת לכל החיים?

התמודדות עם דכאון או חרדה יכולה להיות ברמות שונות. במקרים קיצוניים, במצב שהאדם סובל ברמה שהוא בכלל לא פנוי ואין לו שום כוחות נפש לתהליך, לעיתים יש צורך בתרופות באופן זמני כדי לאפשר תהליך נפשי, גם אז מומלץ בד"כ להשתמש בתרופה טבעית.

גם אם יש צורך בתרופה זמנית וגם אם לא, הפתרון השורשי הוא זיהוי הסיבה שגרמה לדכאון או לחרדה להתפתח.

התהליך כמובן משתנה לפי המקרה, אבל באופן כללי אפשר לומר שבנפש האדם יש כנראה תחושה שלילית חזקה שנובעת מתפיסות שגויות של האדם כלפי עצמו או כלפי העולם וכדומה, ומשם התפתחה הבעיה.

בשלב ראשון ננסה לזהות מהן אותן תפיסות שגויות, ולאחר מכן ננסח ביחד עם האדם תפיסות חדשות שמאפשרות התמודדות בריאה עם אתגרי החיים, ובתהליך שכולל הקשבה פנימית ניישב את התפיסות החדשות על ליבו ונעזור לו להפנים אותן ולהתרגל לצורת המבט החדשה שהוא מעוניין לרכוש.

בדרך הזו האדם לא נזקק לתרופות לכל החיים, כי הנפש משתחררת מאותה התמודדות הקשה על ידי טיפול בשורש הבעיה, במקום לטפל רק בסימפטומים החיצוניים כפי שתרופות פועלות.

בשורות טובות והרבה בריאות ושמחה!

איך אפשר לגמול אדם מסיגריות סמים סרטים ומשחקי משחשב?

תהליך גמילה משתנה בהתאם לסוג ההתמכרות, ובהתמכרויות שכוללות השפעה על הגוף כמו בסיגריות וסמים, במקרים רבים יש לתת מענה גם לשלב הראשון בו הגוף מגלה קושי עם הגמילה.

מעבר לכך, הגמילה כוללת שני מישורים:

א. עצירת ההרגל העוצמתי של האדם להמשיך לצרוך את הדבר שהוא מכור אליו. יש לכך מספר שיטות, ואפשר לעשות זאת בדרך כלל בתהליך קצר וממוקד מאוד, בע"ה.

ב. כמעט תמיד התמכרות לא מתחילה במקרה, והיא למעשה מעין פתרון שהאדם מוצא להשתקת סבל נפשי עמוק שיש לו. לכן מצוי בשיטות גמילה מסוימות שאנשים מצליחים להתנקות מהתמכרות אחת אבל לאחר מכן מתחילים בהתמכרות אחרת במקומה. כדי להצליח להשתחרר באופן מלא ולטווח ארוך מהתמכרות, צריכים לזהות מה הגורם הנפשי הלא פתור שדוחף את האדם שוב ושוב אל ההתמכרות, ולתת לו מענה שורשי מלא.

לדוגמה, מצוי שאדם המתמודד עם התמכרות מרגיש בעומק נפשו חוסר מצוי והוא לא מספיק מוציא את כוחותיו מהכוח אל הפועל בצורה מלאה וטובה, ולכן מצטבר בתוכו תסכול רב. רק כאשר הוא יצליח למצוא את האפיק ואת הצורה שבה נכון לו לחיות באופן אישי, כפי שמתאים לו ונותן לכוחות שבו להתפתח ולפרוח – הוא יצליח להשתחרר מההתמכרות באופן מלא, בע"ה.

שנזכה כולנו לחיות חיים בריאים, שמחים ומלאי משמעות! בהצלחה!

שלום. קשה לי מזה שאין לי עבודה.

שלום לך,

זה באמת קושי מאוד גדול כאשר אין לאדם עבודה, וזה בוודאי מעורר אצלך תחושות מאוד לא טובות. אשמח לשמוע ממך יותר פרטים, גם על התחושות שלך, גם על הסיבות שאין לך עבודה וגם על הקשיים שאתה צריך להתמודד איתם במציאות בעקבות המצב הנתון. מקווה שאוכל לסייע יותר לאחר שתשתף בפרטי ההתמודדות שלך.

הרבה הצלחה, ובשורות טובות!

שלום אני ישאל הכי קצר ופשוט יש לי בעיות בקדושה מה אני יכול לעשות כדי להפסיק ליפול?

שואל יקר, שלום לך.

ראשית, חשוב לי לומר שעצם המוכנות לשלוח שאלה כזו ראויה בעיני להערכה רבה. הרצון להתגבר על ההתמודדות הקשה, למרות שזה תחום שמאוד לא קל לנו לפתוח ולדבר עליו – זה בכלל לא מובן מאליו.

לגבי שאלתך: בגלל שאתה לא נכנס לפירוט מה בדיוק המצב שלך, גם התשובה שניתנת כרגע לא יכולה להיות מפורטת ומדוייקת עבורך. בכל זאת ננסה לתת תשובה מקיפה, שבע"ה תוכל לעזור לך.

שלב ראשון – שלב טכני אבל חשוב ביותר: 'עשו סייג לתורה' – להישמר כמה שאפשר לא להגיע להתמודדות. זה כולל סינון כמו נטספרק ולא להיות בקרבת טלויזיות, להתרחק מרחובות ומקומות עם בעיות צניעות כמה שניתן, וכדומה.

שלב שני, לשם התחזקות בשמירת העינים ממראות לא צנועים, לעשות מעין 'משחק' – צבירת נקודות על כל התמודדות שעומדים בה, נקודה יורדת כאשר לא מצליחים בהתמודדות, כשמגיעים למאה נקודות נותנים לעצמנו צ'ופר (באופן הזה גם שומרים על תשומת לב, גם רואים זאת כאתגר ובעיקר: שמים לב כמה כל התגברות היא חשובה ומגיע עליה שכר והיא לא דבר מובן מאליו).

שלב שלישי, עבודת עומק של התחזקות ב: א. כמה אני חשוב ואהוב בעיני ה'. ב. כמה התשובה שלי כן מתקבלת (יש לזה הרבה מאוד מקורות). ג. כמה הרצון שלי להתגבר יקר בעיני ה'. ד. כמה ההתגברות עצמה פועלת מבחינה רוחנית.

שלב רביעי – בשעת התמודדות להתחזק ב: א. ההתמודדות הזו תעבור עוד מעט, התחושה שאני לא יכול לעמוד בזה או שאני חייב ליפול היא לא אמיתית, כמו שאני יודע מכל מיני מקרים בעבר. ה' יעזור לי ואני יכול להתגבר. ב. לחפש מראש דברים שונים שאני יכול לעשות בשעת התמודדות כדי להסיח את הדעת וכדי להוציא אנרגיה. לדוגמה: א. כושר, ב. שיחה עם חברים, ג. לצאת להתבודדות. ד. לנגן לה' שירים בעוצמה, או לחלופין לשמוע מוזיקה שאני אוהב שהכנתי לעצמי מראש.

יש עוד כמה דברים חשובים מאוד, אבל קשה לפרט אותם בכתב, ובכל אופן, אני מאמין שאם תיישם בצורה יסודית את כל השלבים שכתובים כאן – תוכל לראות מזה הרבה ברכה בע"ה.

תצליח ותעלה מעלה מעלה! מחכה לעדכון ממך…

שלום רב אני מרגיש שיש לי מחשבות ורגשות נשיים ופחות מרגיש את הגבריות מה זה אומר עליי והאם אפשר לצאת מזה ?

שלום ויום טוב.

לכל אחד מאיתנו, גבר ואשה, יש צדדים שונים באישיות ויש כוחות 'נשיים' ו'גבריים'. זו צורה בריאה של אדם. בדרך כלל יש צדדים יותר דומיננטיים בהתאם למין של האדם, אבל זה לא תמיד בהכרח כך.

יש גברים רגישים מאוד ויש נשים לא רגישות. יש גברים נפשיים ויש נשים שלא. וכך גם לגבי שאר ההבדלים.

למעשה, יש גם הרבה יתרונות ומעלות בגברים שהצד ה'נשי' מפותח אצלם.

 

לפעמים יכולים להיות גבר נשי או אשה גברית שאין להם בכלל בעיה עם זה והם חיים טוב, מתחתנים וכו'.

ולעיתים יש כאלה שהיו שמחים לפתח ולחזק את הצד שחלש בהם, ולשנות את האיזון שבתוכם.

בעקבות השיח הציבורי היום, אנחנו רגילים לקטלג בצורה לא נכונה, וגבר עם תכונות 'נשיות' יכול לחשוש שיש אצלו בעיה מהותית באישיות, ובדרך כלל זה פשוט לא נכון.

 

אם אתה מעוניין, יש אפשרות לבחון האם בכלל קיימת אצלך 'בעיה', וכמו כן אם תרצה תמיד אפשר ללמוד איך לחזק את הצדדים הגבריים.

 

מאחל לך שתזכה לחיות בשמחה מתוך השלמה ואיזון בין החלקים השונים שלך, חיים שלמים ובריאים.

דילוג לתוכן